2022-06-28-09-06-54-wprowadzenie-do-midnight-commander.png

Wprowadzenie do Midnight Commander

Pierwsza przygoda z wierszem poleceń może okazać się czymś bardzo bolesnym szczególnie jeżeli widzimy go po raz pierwszy. Problem mogą mieć użytkownicy którzy opuszczają system Windows w którym wszystko wykonywali przy pomocy kliknięcia myszą.

Nasz blog może się rozwijać dzięki naszym sponsorom. Nasz kurs dockera powstał dzięki współpracy z chmurami Vultr i tam dokładnie został przetestowany. Nasz szablon pochodzi z Envato MarketPlace. Wszystkie pluginy i elementy stron internetowych, jakie opisujemy, pochodzą z Envato Elements. Wszystkie książki, opisane na tym blogu, są dostepne u wydawcy Helion. Jesteśmy także partnerem Respondent.io, platformy, która płaci za testowanie aplikacji.

Osobiście uważam, że jeżeli chcesz korzystać sprawnie z systemu Linux to obsługa wiersza poleceń jest umiejętnością niezbędną niezależnie do jakich celów korzystać będziesz z komputera. Fazę nauki można jednak złagodzić, przy pomocy Midnight Commandera. Prezentowany program nie jest już tak powszechnie używany jak kiedyś ze względu na rozwój środowisk graficznych w systemach Linux. Niemniej jednak oprogramowanie nadal znajduje się w repozytoriach systemowych w związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie by skorzystać z jego dobrodziejstw.

Midnight Commander w szczególności ułatwia poruszanie się wśród katalogów i plików. Jego zaletą jest łatwiejsze odnalezienie się w całej hierarchii Linuksa, a różni się ona bardzo od tej znanej z systemu Windows.

Odbiegając odrobinę od tematu, jeżeli chcesz nauczyć się dobrze posługiwać wierszem poleceń w dystrybucjach Linux zainstaluj system bez graficznego interfejsu. Możesz to zrobić na przykład korzystając z VirtualBoxa lub jeżeli znasz dockera pobrać obraz z systemem Linux i na nim uczyć się obsługi poleceń.

Instalacja Midnight Commandera w systemie Debian

Debian jest systemem z którego korzystam od wielu lat, w związku z tym instalację oraz wszelkie prezentacje związane z aplikacją przeprowadzę na tej dystrybucji Linuksowej. Aby zainstalować wspomniany pakiet musimy skorzystać z poniższego polecenia:

sudo apt install mc

W przypadku pozostałych dystrybucji w tych których sprawdzałem czyli Fedora czy też CentOS instalacja wygląda identycznie tylko zmieniamy menadżer pakietów odpowiedni do systemu.

Uruchomienie oraz korzystanie z Midnight Commandera

Aplikacja jest całkowicie w języku polskim dlatego znacznie ułatwi korzystanie osobom bez opanowanego języka angielskiego. Aby uruchomić aplikację w terminalu wpisujemy mc po czym pojawić powinno się podobne okno jak prezentowane poniżej:

mindnight-commander-piersze-uruchomienie

Aplikacja nie wygląda na skomplikowaną i taka nie jest. Przy pomocy strzałek na klawiaturze poruszamy się po systemie plików. Natomiast jak zapewne się domyślasz przycisk ENTER służy do uruchomienia pliku lub wejścia do katalogu.

Korzystanie z podziału Midnight Commandera

Zauważyłeś zapewne, że Midnight Commander jest podzielony na dwie identyczne części. Aby poruszać się pomiędzy nimi używamy przycisku TAB. Dzięki temu możemy na przykład w pierwszej części wejść do lokalizacji gdzie znajdują się pliki i foldery do skopiowania, a w drugiej do miejsca w które te dane chcemy przekopiować.

Dolne opcje oraz tworzenie katalogu

Na samym dole okna znajduje się lista poleceń przypisana do odpowiednich przycisków od F1 do F10. Dzięki nim przy pomocy jednego wciśniętego klawisza jesteś w stanie wykonać wybraną funkcję. Na przykład aby utworzyć katalog musimy znajdować się w miejscu w którym chcemy by powstał i kliknąć przycisk F7, następnie podać nazwę katalogu jaki chcemy stworzyć. Po wciśnięciu klawisza ENTER katalog powinien pojawić się na liście. Jeżeli chciałbyś stworzyć w katalogu innym niż ten w którym się znajdujesz wystarczy, że wejdziesz w niego przy pomocy tego samego klawisza i użyjesz przycisku F7.

Edycja i tworzenie plików

Jak już wspomniałem do edycji plików możesz używać klawisza ENTER, ale zadziała on tylko w przypadku gdy plik ma określony typ i aplikacja do jego obsługi została zainstalowana. Natomiast w przypadku plików tekstowych które nie posiadają żadnego rozszerzenia wspomniana metoda nie zadziała. Niestety przy pomocy samego programu nie udało mi się odnaleźć sposobu na stworzenie pliku w związku z tym użyje polecenia powłoki by taki stworzyć.

Jeżeli wciśniesz klawisze reprezentowane przez liczby lub litery zostaną one wpisane w wierszu poleceń znajdującym się na samym dole, wiersz wyżej niż przyciski z opcjami zaczynające się na literę F. W związku z tym wprowadź polecenie:

cat > mc

Następnie wpisz tekst testuję Midnight Commander lub inny jaki sobie życzysz, naciśnij ENTER, a następnie skorzystaj z kombinacji klawiszy CTRL + D. Plik zostanie utworzony oraz zapisany pod nazwą mc bez jakiegokolwiek rozszerzenia.

Do stworzenia pliku można posłużyć się wieloma poleceniami czy też skorzystać z edytora tekstowego, dodać treść, zapisać i zamknąć. Natomiast ja wolę prezentowany sposób ponieważ jest dla mnie o wiele szybszy.

Jak już mamy plik to możemy przystąpić do jego edycji. Zaznaczamy i wciskamy przycisk F4. Zostaniemy zapytani jakiego edytora chcemy użyć. Proponuję wybrać pierwszą opcję jaką jest edytor nano. Po akceptacji plik zostanie otworzony w wybranym przez nas edytorze. Możemy do niego dodać nową treść, usunąć starą lub pozostawić bez zmian. Po wykonaniu wybranej czynności wciskamy kombinację klawiszy CTRL + O, następnie ENTER co spowoduje zapis. Kończymy działanie programu kombinacją klawiszy CTRL + X.

Kopiowanie i przenoszenie plików

Przy kopiowaniu plików pomiędzy katalogami bardzo przydadzą się obie części Midnight Commandera. W poprzednim paragrafie stworzyliśmy plik o nazwie mc. W tym przenieśmy go do folderu Dokumenty. Pierwsze co należy zrobić to przejść do prawej części przy pomocy klawisza TAB, i wejść do folderu Dokumenty. Następnie powracamy przy pomocy tego samego klawisza do części lewej i podświetlamy plik który chcemy skopiować. Wciskamy F5 i ENTER.

Te samy czynności należy wykonać przy przenoszeniu plików z tą różnicą, że zamiast przycisku F5 korzystamy z F6.

Klawisze podgląd, usuń i w dół

Myślę, że z dwoma pierwszymi nie będziesz miał żadnych problemów. Możesz teraz sprawdzić w jaki sposób one działają i w razie problemów czytać na dole ekranu jakie nowe opcje otrzymałeś poprzez wywołanie danej funkcji.

Drobny problem może sprawić Ci ostatnia opcja. Otóż umożliwia ona dostęp do menu na samej górze programu. Choć poruszanie się po tym jest dziecinnie proste to niestety opuszczenie menu może sprawić Ci pewien problem. By opuścić wspomniane menu musisz wcisnąć dwa razy przycisk ESC na swojej klawiaturze.

Archiwizacja danych

Program posiada opcje do archiwizowania danych. Więcej na temat samej archiwizacji i kompresji pisałem w jednym z moich poprzednich artykułów dlatego jeżeli nie wiesz lub jesteś bardziej zainteresowany tym tematem to zapraszam do zapoznania się z tym materiałem.

Aby wykonać powyższą czynność, podświetlamy plik lub katalog który chcemy archiwizować. Następnie klikamy przycisk F2.

midnight-commander-archiwizacja

Powinno pojawić się menu takie jak na powyższym obrazku. Zwróć uwagę, że sposobów archiwizowania plików mamy dwa. Znajdują się na samym dole, opcja y i b. Wybieramy na przykład opcję y i kliknijmy ENTER. Plik powinien zostać zarchiwizowany i pojawić się na naszej liście.

Jeżeli chciałbyś wykonać kompresję pliku, opcje 3-7 to w systemie Debian musisz posiadać dostęp do katalogu /tmp lub uruchomić program z uprawnieniami użytkownika root ponieważ pliki skompresowane są zapisywane w folderze /tmp/mc-.

Prawa dostępu

Dzięki Midnight Commander możemy nadawać uprawnienia jak w przypadku wiersza poleceń. W poprzednim paragrafie tak i tutaj musimy wybrać plik któremu chcemy zmienić prawa dostępu. Następnie na klawiaturze wciskamy przycisk F9 dzięki któremu przejdziemy do menu rozwijanego znajdującego się na samej górze okna. W menu Plik odnajdujemy opcję zmień uprawnienia i klikamy ENTER. Powinniśmy otrzymać podobne okno jak na poniższym obrazku:

midnight-commander-uprawnieia-dostepu

W moim przykładzie otworzyłem plik tekstowy w którym jako właściciel mogę czytać i dokonywać zmian (rw-) natomiast wszyscy pozostali użytkownicy i grupa może jedynie czytać ten plik (r--). Wszelkich modyfikacji dokonujesz przy zaznaczeniu odpowiedniej opcji. Przykładowo jeżeli chcesz aby wszyscy użytkownicy mogli dokonywać zmian w pliku to musisz zaznaczyć przedostatnią opcję zapisywanie przez innych.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem uprawnień w systemach Linux zapraszam do mojego kursu o Kali Linux, a dokładniej do dwóch rozdziałów opisującym to zagadnienie tutaj i tutaj. Pomimo, że skupiam się na konkretnym systemie zagadnienia tam poruszane są identyczne w przypadku innych dystrybucji Linux.

Podsumowanie

Wydaję się, że program Midnight Commander odszedł już do lamusa niemniej jednak nadal może okazać się bardzo pomocny szczególnie dla osób uczących się lub chcących zrobić coś szybko w systemie Linux. Nie opisywałem każdej z dostępnych opcji ponieważ jest ich bardzo dużo. Celem tego artykułu jest to aby pokazać Ci, że istnieje program który przy pomocy kliknięć wykona większość czynności. Chociaż trzeba przyznać, że w większości dystrybucji Linuksowych jak na przykład Linux Mint nie ma już takiej potrzeby korzystania z wiersza poleceń. Wszystko jest tak skonfigurowane, że większość jesteś w stanie wykonać przy pomocy tak zwanych kliknięć w programach z graficznym interfejsem.

Udostępnij

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach

POROZMAWIAJMY O USŁUGACH, JAKICH POTRZEBUJESZ DLA SWOJEGO BIZNESU

Z chęcia pomożemy Ci wzrastać w wybranym przez Ciebie biznesie.