2022-06-14-08-06-22-formatowanie-brazu-vera-crypt.jpg

Veracrypt - tworzenie szyfrowanych wirtualnych dysków

Dzięki VeraCrypt mamy możliwość zaszyfrowania, dysków, partycji, pendrivów oraz wszelkich innych nośników na jakich istnieje możliwość przechowywania danych. W tym artykule ograniczę się do stworzenia szyfrowanego dysku wirtualnego.

Nasz blog może się rozwijać dzięki naszym sponsorom. Nasz kurs dockera powstał dzięki współpracy z chmurami Vultr i tam dokładnie został przetestowany. Nasz szablon pochodzi z Envato MarketPlace. Wszystkie pluginy i elementy stron internetowych, jakie opisujemy, pochodzą z Envato Elements. Wszystkie książki, opisane na tym blogu, są dostepne u wydawcy Helion. Jesteśmy także partnerem Respondent.io, platformy, która płaci za testowanie aplikacji.

Dane które posiadamy niejednokrotnie chcemy w jakiś sposób zabezpieczyć. Samo przeniesienie ich na dysk zewnętrzny czy też pendrive nie wystarczy ponieważ każdy po podłączeniu takiego nośnika może odczytać to co się na nim znajduje. Oprogramowanie jakie chcę dzisiaj pokazać służy do szyfrowania danych tak aby nikt oprócz znającego hasło nie mógł ich odczytać. Dzięki VeraCrypt mamy możliwość zaszyfrowania, dysków, partycji, pendrivów oraz wszelkich innych nośników na jakich istnieje możliwość przechowywania danych. W tym artykule ograniczę się do stworzenia szyfrowanego dysku wirtualnego.

Wersja tego tutoriala dla konsoli znajduje się tutaj.

Instalację przeprowadzę na systemie Debian 11. Aby rozpocząć pierwsze co należy zrobić to pobrać pakiet w celu jego instalacji. Niestety VeraCrypt nie znajduje się w standardowym repozytorium systemu jak i również nie udało mi się odnaleźć takiego na stronie producenta. Dlatego pozostaje instalacja z pakietu. Jeżeli chciałbyś się dokładniej zapoznać z tematem instalacji z pakietu w systemach Linux jakiś czas temu napisałem o tym artykuł który możesz przeczytać tutaj: https://silencedevs.com/blog/wpis/instalacja-oprogramowania-w-systemach-linux

VeraCrypt pobieramy ze strony https://www.veracrypt.fr/en/Downloads.html. W moim przypadku pobieram pakiet .deb dla systemu Debian 11.

Choć większość oprogramowania najczęściej instaluję jako aplikacja do obsługi przy pomocy wiersza poleceń jednak tym razem zrobię coś odwrotnego i pobiorę, a następnie zainstaluję wersję z GUI znajdującej się pod adresem: https://launchpad.net/veracrypt/trunk/1.25.9/+download/veracrypt-1.25.9-Debian-11-amd64.deb. Po pobraniu odpowiedniego pliku, aby zainstalować VeraCrypt musimy doinstalować dwa pakiety które znajdują się w repozytorium systemowym:

sudo apt update && sudo apt install libwxbase3.0-0v5 libwxgtk3.0-gtk3-0v5

Po poprawnym zainstalowaniu dwóch powyższych pakietów możemy przejść do instalacji samego programu. Pakiet .deb który przed chwilą pobrałem znajduje się w folderze Pobrane:

cd Pobrane
ls
veracrypt-1.25.9-Debian-11-amd64.deb
sudo dpkg -i veracrypt-1.25.9-Debian-11-amd64.deb

Jeżeli postępowaliśmy zgodnie z instrukcją powinna zakończyć się bez jakichkolwiek błędów. W celu uruchomienia aplikacji ja korzystam ze swoich przyzwyczajeń i w terminalu wpisuję:

veracrypt&

Dzięki znakowi & wszystko co wyświetlone zostało by bez niego zostanie przesłane do buforu czyli będzie niewidoczne. Możemy swobodnie korzystać z terminala, ale nie możemy go zamknąć bo spowoduje to zamknięcie aplikacji.

Program jest w naszym ojczystym języku stąd też będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób nie znających języka angielskiego. Pierwsze co należy utworzyć to nasz dysk wirtualny. Robimy to przy pomocy buttona Utwórz wolumen.

tworzenie-wolumena-vera-crypt

Pojawi się nowe okno jak powyżej. W związku z tym, że moim założeniem jest stworzenie dysku wirtualnego pozostawiam opcję Stwórz zaszyfrowany plik (magazyn) i klikam Dalej.

kreator-obrazow-vera-crypt

W przypadku widocznych dwóch opcji pozostawiam Standardowy wolumen VeraC... zaznaczony ponieważ, aż tak mocno drażliwych danych nie będę zabezpieczał, by tworzyć zaszyfrowany ukryty dysk.

typ-volumenu-vera-crypt

Musimy ustalić położenie gdzie początkowo nasz wirtualny dysk na zostać stworzony oraz określić jego nazwę. Natomiast wiedz, że tak naprawdę tworzymy plik który otworzyć możemy dzięki VeraCrypt. W związku z tym wybranie miejsca gdzie plik zostanie stworzony nie jest trwałe, później będziesz w stanie go przenieść w dowolne miejsce. Choć rozszerzenie nie jest konieczne w tym wypadku wolę je zastosować. Wygodniej jest domyśleć się czym dany plik jest.

polozenie-obrazu-vera-crypt

Wybieramy algorytm szyfrujący oraz algorytm mieszający. Przyznam, że jest to temat na bardzo spory materiał, dlatego zwróć uwagę, że o tym wszystkim możesz poczytać w linkach programu widocznych na poniższym zdjęciu.

Wybieramy jakiej wielkości ma być nasz dysk. Standardowo w menu rozwijanym z prawej strony zaznaczone jest MB, ja dla własnej wygody zamiast wpisywać 3000 zmieniłem na GB i wpisałem 3.

wielkosc-wolumenu-vera-crypt

Wpisujemy hasło jakie chcemy by chroniło nasze dane. Program bardzo dobrze podpowiada w jaki sposób skonstruować takie, ja dla tego przykładu nie wymyśliłem nic mocno zagmatwanego dlatego po wciśnięciu dalej otrzymam informację o złej długości hasła oraz innych brakach opisanych powyżej.

haslo-wolumenu-vera-crypt

Tutaj zawsze ustawiam NTFS, dlatego standardową wybraną opcję FAT polecam zmienić.

formatowanie-obrazu-vera-crypt

Wybór opcji zależy od tego czy chcesz aby twój dysk mógł być odczytany na wszystkich platformach czy tylko na Linuksie.

obluga-wielu-platform-vera-crypt

Po naszej dość długiej przeprawie pozostaje wcisnąć button Sformatuj.

formatowanie-wolumenu-vera-crypt

Na zakończenie otrzymamy informację o utworzeniu wolumen, gdzie następnie klikamy Wyjdź.

utworzono-wolumen-vera-crypt

Powrócimy do okna startowego. Teraz gdy mamy stworzony dysk wirtualny zamontujmy go tak abyśmy mogli umieścić w nim pliki. Wyciskamy button Wybierz pliki i następnie odnajdujemy plik który przed chwilą stworzyliśmy. Po poprawnym wykonaniu tej czynności klikamy Podłącz. Pogram poprosi o hasło które utworzyliśmy przy tworzeniu dysku. Gdy je otrzyma wirtualny dysk zostanie zamontowany i będzie widoczny na liście tak jak na obrazku poniżej:

uzywanie-zaszyfrowanej-macierzy

Teraz nie pozostaje nic innego jak umieszczenie w nim plików, a robimy to w taki sam sposób jakbyśmy kopiowali pliki na dysk zewnętrzny czy też pendrive. Gdy już nie będziesz potrzebował dysku, odłączasz go buttonem znajdującym się w tym samym miejscu co ten którym go podłączałeś.

Wygoda korzystania z tego rozwiązania pojawia się kiedy w bardzo łatwy sposób kopiujesz swoje zaszyfrowane dane i przenosisz na inne urządzenie. Nikt nie jest w stanie ich odczytać bez znajomości hasła, oczywiście chyba, że je złamie. O sile takiego hasła informował Cię program. Dlatego w rzeczywistości jeżeli potrzebujesz jakieś dane zaszyfrować w sposób ciężki do złamania dostosuj się do zaleceń programu.

VeraCrypt można zainstalować na wielu dystrybucjach Linuksa jak i również w systemie Windows dlatego aplikacja jak i również przenoszenie takich danych jest bardzo proste. Jedyna niedogodność z tym związana jest taka, że aby odczytać dane w taki sposób zabezpieczone niezbędne będzie oprogramowanie VeraCrypt. No ale jak to mówią coś za coś...

Udostępnij

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach

POROZMAWIAJMY O USŁUGACH, JAKICH POTRZEBUJESZ DLA SWOJEGO BIZNESU

Z chęcia pomożemy Ci wzrastać w wybranym przez Ciebie biznesie.