2022-08-13-10-08-16-podstawy-bezpieczenstwa-interfejsow-api.png

Podstawy bezpieczeństwa interfejsów API

Interfejsy programowania aplikacji, czyli API (Application Programming Interface) umożliwia programistom używanie tych samych rozwiązań i tego samego kodu w wielu różnych aplikacjach. Dzięki API można w prosty sposób dodawać nowe funkcje.

Nasz blog może się rozwijać dzięki naszym sponsorom. Nasz kurs dockera powstał dzięki współpracy z chmurami Vultr i tam dokładnie został przetestowany. Nasz szablon pochodzi z Envato MarketPlace. Wszystkie pluginy i elementy stron internetowych, jakie opisujemy, pochodzą z Envato Elements. Wszystkie książki, opisane na tym blogu, są dostepne u wydawcy Helion. Jesteśmy także partnerem Respondent.io, platformy, która płaci za testowanie aplikacji.

Programiści mogą dzięki interfejsom API szybko opracowywać nowe rozwiązania dla swoich aplikacji, ponieważ nie muszą pisać wszystkiego od zera, a samo API ułatwia tworzenie bogatych w funkcje i połączonych środowisk biznesowych, które obejmują systemy wielu partnerów biznesowych. Jednocześnie należy pamiętać, że bezpieczeństwo APi jest na liście naszych 30 pytań rekrutacyjnych z języka Java.

Natomiast interfejsy API mają także wady, a największą z nich jest to, że każdy interfejs API jest potencjalnym źródłem ataku ze strony hakerów oraz cyberprzestępców. Ponieważ interfejsy API wykorzystują sieci publiczne do łączenia się z funkcjami działającymi w chmurze, a czasami w więcej niż jednej chmurze, to trzeba w szybki sposób stworzyć bezpieczny ekosystem wokół swojego systemu IT, aby skutecznie chronić się przed atakami.

A więc jak stworzyć bezpieczny i przejrzysty interfejs API? Oto 5 wskazówek.

Po pierwsze pomóż programistom w łatwym uczeniu się i wykorzystywaniu interfejsów API

Bardzo dobrym pomysłem dla każdej organizacji jest stworzenie samoobsługowego portalu dla programistów, który umożliwia szybkie wyszukiwanie oraz dostęp do wybranych interfejsów API, których Twoi programiści potrzebują do tworzenia nowych aplikacji, przy jednoczesnym zapewnieniu kontroli i sprawdzeniu, czy korzystają z właściwych interfejsów API, które zostały utworzone wewnętrznie dla ich potrzeb. Utworzenie tego typu portalu wraz z odpowiednimi rolami i dostępami pozwala wskazać programistom właściwe elementy interfejsów API innych firm oraz rozwiązań chmurowych. Oprócz samych interfejsów API portal powinien zawierać dobra dokumentację oraz przykładowy kod.

Po drugie koniecznie upewnij się, że interfejsy API zapewniają odpowiedni poziom uwierzytelniania zarówno użytkownikom końcowym jak i aplikacjom

Takie podejście pozwala zapewnić, że połączenia z interfejsami API będą wykonywane tylko i wyłącznie przez osoby oraz systemy, które powinny się łączyć z danym API. Jednym z najlepszych interfejsów do tego typu rozwiązań jest 0Auth, który jest oparty o tokeny. Wiele firm korzysta z tego rozwiązania oraz tworzy profile użytkowników oparte o odpowiednie reguły.

Koniecznie weryfikuj dane wejściowe

Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy przychodzące żądania, a przede wszystkim dane użytkowników, są wysyłane i odbierane zgodnie z oczekiwaniami. Racjonalne podejście do walidacji pozwoli Ci zabezpieczyć Twoje systemy przed niektórymi typami ataków, na przykład SQL Injection.

Chroń wrażliwe dane

Wszystkie dane przesyłane pomiędzy aplikacją a interfejsem API powinny używać SSL oraz połączeń zaszyfrowanych za pomocą TLS.

Monitoruj i analizuj ruch API

Pomoże to zidentyfikować potencjalne zagrożenia, takie jak przytłoczenie interfejsu API przez atak DDoS. Może również pomóc Ci zrozumieć, czy musisz zwiększyć zasoby, na których działa interfejs API, jeśli zauważysz wzrost legalnego ruchu. Na koniec możesz go użyć do zidentyfikowania nowych możliwości biznesowych, takich jak możliwość wprowadzenia licencji dla użytkowników, którzy wykonują więcej niż określoną liczbę wywołań usługi obsługującej interfejs API w ciągu dnia.

Uzyskanie właściwej równowagi między ułatwieniem programistom korzystania z interfejsów API w celu tworzenia bogatych, połączonych środowisk dla użytkowników a zapewnieniem, że infrastruktura obsługująca interfejsy API pozostaje bezpieczna, nie jest łatwym zadaniem. Ale nie należy się tym przejmować i należy wypróbować wiele różnych rozwiązań.

Udostępnij

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach

POROZMAWIAJMY O USŁUGACH, JAKICH POTRZEBUJESZ DLA SWOJEGO BIZNESU

Z chęcia pomożemy Ci wzrastać w wybranym przez Ciebie biznesie.