2022-06-21-10-06-17-co-warto-zainstalowac-po-instalacji-debiana.png

Oprogramowanie jakie warto zainstalować po instalacji systemu Debian

Często początkowi użytkownicy systemu Linux, borykają się z problemem jakie oprogramowanie zainstalować po wykonaniu instalacji. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku gdy przechodzimy z systemu Windows do Linux.

Nasz blog może się rozwijać dzięki naszym sponsorom. Nasz kurs dockera powstał dzięki współpracy z chmurami Vultr i tam dokładnie został przetestowany. Nasz szablon pochodzi z Envato MarketPlace. Wszystkie pluginy i elementy stron internetowych, jakie opisujemy, pochodzą z Envato Elements. Wszystkie książki, opisane na tym blogu, są dostepne u wydawcy Helion. Jesteśmy także partnerem Respondent.io, platformy, która płaci za testowanie aplikacji.

Zdarza się, że oprogramowanie dostępne w systemie Windows nie posiada wersji na system Linux. W większości tego typu oprogramowania jesteśmy w stanie zainstalować inaczej nazywającą się, ale wykonującą te same czynności lub podobne aplikacje. Oczywiście nie zawsze oprogramowanie w Linuksie ma swoją alternatywę tylko istnieje jego identyczna wersja.

Celem jaki sobie postawiłem w tym materiale jest podanie alternatywnych rozwiązań oprogramowania do tego dostępnego w systemie Windows, lub wskazanie oprogramowania z wersją dostępną na obie platformy. Chciałbym również pokazać pewne ułatwienie dzięki któremu początek korzystania z powłoki systemu Linux nie będzie taki trudny jakim go opisują dlatego zapraszam do zapoznania się z moją listą.

Midnight Commander

Jednym z pierwszym programów jakim chcę się zając jest zapomniany Midnight Commander. Jest on odpowiednikiem programu Norton Commander niegdyś bardzo znanego oprogramowania do pracy w wierszu poleceń w systemach Windows. Choć może bardzo mało o nim się obecnie mówi dla osób nieznających poleceń Linuksowych może okazać się bardzo użytecznym narzędziem. Dzięki niemu przy pomocy pojedynczych klawiszy na klawiaturze wykonywać możemy większość czynności jak w przypadku korzystania z poleceń tekstowych. Jest dość intuicyjny w związku z czym na samym początku ułatwi Ci korzystanie z konsoli. W systemie Debian nie znajduje się on w podstawowym zestawieniu programów, ale żeby go zainstalować wystarczy wprowadzić polecenie:

sudo apt install mc

Wprowadzenie do Midnight Commandera znajduje się tutaj: https://silencedevs.com/blog/wpis/wprowadzenie-do-midnight-commander.

Terminator

Terminator jest nakładką na terminal Linuksowy w którym wprowadzono wiele udogodnień jak na przykład możliwość dzielenia okna w poziomie i w pionie. Wykorzystując to narzędzie nie musimy uruchamiać kilku terminali naraz, możemy korzystać z jednego dzieląc go na dowolną ilość okien. Z początku może wydawać się mało przydatne, aż do momentu gdy chcemy wykonać kilka czynności w tym samym czasie i widzieć wyniki każdego z nich co dzięki temu narzędziu w wygodny sposób osiągniemy. Bardzo często wykorzystuję to narzędzie szczególnie w moim darmowym kursie o hackingu sieciowym. Instalację przeprowadzimy wpisując polecenie:

sudo apt install terminator

GUFW Firewall

W systemach Windows swojego czasu instalacja firewalla była pierwszym elementem jaki się wykonywało, szczególnie gdy nie było wiadomo dokładnie do czego służy. Większość osób zapytanych do czego takie oprogramowanie służy odpowiadało, że zabezpiecza przed wirusami. Obecnie wiedza na ten temat jest o wiele większa, ale nadal firewall niezależnie czy to Windows czy też Linux jest niezbędny. W Linuksie istnieje dostępnych bardzo wiele rozwiązań, ale głównie obsługiwane są przy pomocy poleceń w konsoli. Niektóre z nich wymagają dość zaawansowanej konfiguracji, a co za tym idzie i wiedzy. Jednym z takich najbardziej przyjaznych firewalli w Linuksie i moim zdaniem najlepszym dla początkujących użytkowników systemu jest GUFW. Posiada on dwie wersje konsolową UFW oraz tą którą polecam z graficznym interfejsem GUFW. Po zainstalowaniu w przypadku środowiska graficznego XFCE odnaleźć go możemy w Programy » Ustawienia » Konfiguracja zapory sieciowej. Aby zainstalować nasz firewall wystarczy wprowadzić polecenie:

wersja tekstowa:
sudo apt install ufw

wersja z graficznym interfejsem:
sudo apt install gufw

TOR Browser

W systemie Debian przeglądarką instalowaną ze wszystkimi środowiskami graficznymi jest Firefox. Jest to moim zdaniem najlepszy wybór, ale jeżeli zależy nam na większej prywatności powinniśmy zainteresować się przeglądarką TOR. Przeglądarka ta blokuje możliwość analizowania naszego ruchu sieciowego jak i również pozwala ominąć niektóre ograniczenia dostępności do miejsc niedostępnych na przykład ze względu na kraj z którego korzystamy z internetu. Niestety ma jedną dość sporą wadę, potrafi konkretnie spowolnić połączenie internetowe. W celu instalacji wystarczy, że wpiszesz:

sudo apt install torbrowser-launcher

Discord

Discord jest jedną z najczęściej wykorzystywanych aplikacji do komunikacji głosowej jak i również rozwija się dość intensywnie w dziedzinie streamingu. Dlatego myślę, że jest to jedna z ważniejszych aplikacji o której warto napisać. Sposobów instalacji Discorda w systemie Debian jest kilka, ja natomiast korzystam z fatpaka, a mianowicie:

sudo apt install flatpak -y
sudo reboot
sudo flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install flathub com.discordapp.Discor

Najlepiej jest przy samej instalacji discorda (ostatnia pozycja z przykładu) nie korzystać z uprawnień administratora.

GIMP

Większości nie muszę tego programu przedstawiać. Gimp jest jedną z najlepszych alternatyw dla komercyjnego programu Photoshop. Większość jak i nie wszystkie rzeczy zrobione w Photoshopie można wykonać również i w Gimpie. Oprogramowanie jest dostępne na większość platform jak i również w systemie Linux. Instalacja jest banalnie prosta dlatego wystarczy wpisać poniższe polecenie:

sudo apt install gimp

Sublime Text

Dostępny jest na wiele platform i uznawany za jeden z lepszych edytorów tekstów szczególnie pomocny przy programowaniu. Posiada kolorowanie składni większości znanych języków dlatego jeżeli szukasz czegoś lekkiego ale z ogromnymi możliwościami konfiguracji to Sublime Text jest dla Ciebie. W przypadku dystrybucji Debian najlepiej jest dodać odpowiednie repozytorium:

wget -qO - https://download.sublimetext.com/sublimehq-pub.gpg | gpg --dearmor | sudo tee /etc/apt/trusted.gpg.d/sublimehq-archive.gpg

echo "deb https://download.sublimetext.com/ apt/stable/" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/sublime-text.list

Następnie przystępujemy do instalacji:

sudo apt update
sudo apt install sublime-text

VirtualBox

Nie każdemu, ale myślę, że niektórym z was program do obsługi maszyn wirtualnych przyda się. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uruchomić każdą dystrybucję Linuksa jak i również Windowsa bez ingerencji w nasz system bazowy. W celu instalacji dodajemy repozytorium:

sudo nano -w /etc/apt/sources.list
deb [arch=amd64] https://download.virtualbox.org/virtualbox/debian  contrib

W miejscu wpisujemy wersję dystrybucji Debiana jaką posiadamy.

wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox_2016.asc -O- | sudo apt-key add -
wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -

Następnie przystępujemy do instalacji:

sudo apt update
sudo apt install virtualbox

VeraCrypt

Jeden z najlepszych i według mnie najprostszych programów do tworzenia zaszyfrowanych dysków wirtualnych, partycji czy też ogólnie szyfrowania nośników pamięci masowej. Jest bardzo intuicyjne i proste w obsłudze. Opisywałem je w jednym z wcześniejszych artykułów dlatego po szczegółowy opis jak i instrukcję zapraszam tutaj.

Wersja tego tutoriala dla konsoli znajduje się tutaj.

Podsumowanie

Oprogramowania jest bardzo dużo i można wymieniać je aż do upadłego. Starałem się wybrać kilka takich z których sam korzystam jak i również wybierałem je w taki sposób by pod względem funkcjonalności różniły się między sobą.

Udostępnij

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach

POROZMAWIAJMY O USŁUGACH, JAKICH POTRZEBUJESZ DLA SWOJEGO BIZNESU

Z chęcia pomożemy Ci wzrastać w wybranym przez Ciebie biznesie.