2022-08-15-10-08-14-najlepsze-frameworki-do-testowania-aplikacji-w-php.png

Najlepsze frameworki do testowania aplikacji w PHP

Framework to zbiór lub zestaw narzędzi i procesów, które współpracują ze sobą w celu wspierania działań związanych z testowaniem i programowaniem. Zawiera różne biblioteki narzędziowe, moduły wielokrotnego użytku, konfigurację danych testowych i inne zależności. Niezależnie od tego, czy chodzi o tworzenie stron internetowych, czy testowanie, istnieje wiele platform, które mogą zwiększyć wydajność i produktywność Twojego zespołu. W szczególności testowanie stron internetowych ma mnóstwo frameworków, a wybór frameworka, który odpowiada Twoim potrzebom, zależy od wybranego języka.

Nasz blog może się rozwijać dzięki naszym sponsorom. Nasz kurs dockera powstał dzięki współpracy z chmurami Vultr i tam dokładnie został przetestowany. Nasz szablon pochodzi z Envato MarketPlace. Wszystkie pluginy i elementy stron internetowych, jakie opisujemy, pochodzą z Envato Elements. Wszystkie książki, opisane na tym blogu, są dostepne u wydawcy Helion. Jesteśmy także partnerem Respondent.io, platformy, która płaci za testowanie aplikacji.

Spośród wszystkich języków programowania po stronie serwera 80% stron internetowych używa PHP, a odpowiedni framework może ułatwić pracę. Postanowiliśmy zagłębić się w PHP i dowiedzieć się, jakie są najlepsze frameworki do testowania PHP. W tym blogu skupimy się na zautomatyzowanych frameworkach testowych i przedstawimy najlepsze frameworki PHP, które pozwolą Ci pisać swoje przypadki testowe w standardowym formacie.

Wybór najlepszych frameworków do testowania PHP

Jeśli chcesz wybrać najlepszy framework, bez względu na to, czy jest to nowy framework PHP, czy dobrze znany framework JavaScript, musi on być skonstruowany w taki sposób, aby posiadał pewne cechy, podobne do tych poniżej:

 • Utrzymuje dobrze zdefiniowaną strukturę kodu
 • Utrzymuje moduły i biblioteki wielokrotnego użytku, które można skutecznie wykorzystać do testowania, dzięki czemu uzyskuje się możliwość ponownego wykorzystania kodu.
 • Zwiększa szybkość procesu testowania
 • Poprawia wydajność testu
 • Unika powielania kodu
 • Analizuje pokrycie testów, a także pokrycie wymagań

Framework jest integralną częścią testowania, dlatego kluczowe jest, aby wybrać typ frameworka w oparciu o nasze wymagania projektowe. Przede wszystkim, aby wybrać jakiś framework, trzeba znać jego wady i zalety. Tylko wtedy łatwo będzie wypisać nasze wymagania i wybrać konkretne zautomatyzowane frameworki testowe. Ale póki co przejdźmy przez szybki przegląd wybranych frameworków.

PHPUNIT

PHPUnit jest najczęściej używanym frameworkiem testowym PHP i jest uważany za framework zorientowany na programistów. Jest najczęściej preferowany do testów jednostkowych. Został opracowany przez Sebastiana Bergmanna i jest przykładem architektury frameworka xUnit.

Zalety korzystania z PHPUnit Framework

PHPUnit jest uważany za jeden z najlepszych frameworków PHP z kilku powodów. Poniżej wymieniono niektóre z zalet używania PHPUnit do automatycznego testowania:

 • Jest to jeden z frameworków, który pozwala efektywnie analizować pokrycie kodu. Na podstawie dogłębnej analizy może również generować raporty pokrycia kodu w formacie HTML, a także pliki dziennika XML z większą ilością informacji. Czasami może być kilka bloków kodu, których nie można przetestować. W takich przypadkach możemy użyć różnych adnotacji, takich jak @codeCoverageIgnore, @codeCoverageIgnoreStart i @codeCoverageIgnoreEnd, które są używane do ignorowania niektórych bloków kodu podczas wykonywania analizy pokrycia kodu. Możemy również uruchomić analizę pokrycia kodu dla niektórych bloków kodu, określając je za pomocą adnotacji @covers.
 • Podczas pisania przypadków testowych niektóre testy pozostałyby bez implementacji. Po wykonaniu te przypadki zwracają komunikat o powodzeniu, ale posiadanie takiego raportu nie ma większego znaczenia. PHPUnit udostępnia interfejs, który zgłasza wyjątek, gdy uruchamiany jest niezaimplementowany test.
 • Wszystkie testy można zgrupować w pakiet i uruchomić od razu za pomocą pliku konfiguracyjnego XML. Prosty plik konfiguracyjny XML wygląda tak:
  • testy/PierwszyTest.php
  • testy/SecondTest.php
  • testy/TrzeciTest.php
 • Jeśli jesteś ekspertem w zakresie PHP, możesz zdobyć certyfikat branżowy specjalizujący się w podstawowych umiejętnościach programowania PHP i rozszerzyć swoje możliwości rozwoju kariery w testowaniu automatycznym w PHP.

Codeception

Codeception jest jednym z najczęściej używanych frameworków testowych PHP i zyskał ogromną popularność ze względu na łatwość użycia i możliwość utrzymania modułów kodu. Obsługuje trzy poziomy testowania, a mianowicie testy akceptacyjne, testy funkcjonalne i testy jednostkowe. Zapewnia wiele modułów, które można wykorzystać do celów testowych w jednym frameworku.

Zalety korzystania z Codeception Framework

 • Obsługuje testy jednostkowe, testy funkcjonalne, a także testy akceptacyjne. Możemy zdecydować się na dowolny z trzech rodzajów testowania lub czasami możemy zdecydować się na wszystkie trzy, aby skutecznie przetestować aplikację. Jeśli się zastanawiasz, jest to dokładny powód, dla którego jest również znany jako „framework do testowania pełnego stosu”.
 • Wykorzystuje proste konwencje nazewnictwa, które pomagają każdemu zrozumieć kod. Zawiera słowa kluczowe akcji, asercje i grabbery. Słowa kluczowe akcji służą do wykonywania działań użytkownika, takich jak klikanie, naciskanie klawiszy, wypełnianie pól wejściowych itp. Słowa kluczowe asercji służą do przeprowadzania weryfikacji, podobnie jak w przypadku TestNG i Junit. Chwytaki służą do wydobywania informacji.
 • Zapewnia również opcję uruchamiania historyjek użytkownika w BDD, takich jak JBehave i Cucumber.
 • Zawiera różne moduły bazodanowe, które byłyby bardzo pomocne w testowaniu baz danych.
 • Posiada moduł WebDrivera, który można wykorzystać do testów akceptacyjnych.
 • Posiada moduł REST, który może być bardzo pomocny przy testowaniu usług internetowych. Moduł ten weryfikuje również odpowiedzi JSON, wydobywając dane z określonych tagów JSON, weryfikując odpowiedzi xml itp.
 • Pomaga zintegrować się z narzędziami ciągłej integracji, takimi jak Jenkins i Teamcity, które pomogłyby generować raporty z testów.

Storyplayer

Storyplayer to platforma testowa PHP o otwartym kodzie źródłowym, która służy do wykonywania testów end-to-end. Najlepiej nadaje się do testowania automatyzacji API i testowania aplikacji internetowych. Zapewnia obsługę wielu języków programowania, co jest jednym z powodów jego popularności jako jednego z najlepszych frameworków PHP.

Zalety korzystania ze Storyplayer Framework

 • Oferuje framework open source, który jest bardzo przydatny, jeśli jesteś nowicjuszem w tworzeniu stron internetowych w PHP. Aby korzystać z usług Storyplayera, nie musisz wykupywać abonamentu ani wnosić opłaty.
 • Kolejną wielką zaletą korzystania z frameworka testowego Storyplayer PHP jest niesamowita obsługa wielu języków programowania. To sprawia, że tworzenie i testowanie PHP jest znacznie łatwiejsze i bardziej konkurencyjne.

SeleniumHQ

Selenium to jedna z najpopularniejszych zautomatyzowanych platform testowych, która jest szeroko stosowana do testowania aplikacji internetowych. Ma cztery główne elementy, a mianowicie:

 • Selenium IDE
 • Selenium RC
 • Selenium WebDriver
 • Selenium Mesh
Te komponenty są zaprojektowane do określonych celów, a wybór komponentu zależy wyłącznie od naszych wymagań testowych.

Zalety korzystania z Selenium Framework

 • Selenium to platforma testowania automatyzacji o otwartym kodzie źródłowym.
 • Ma niesamowitą społeczność wsparcia.
 • Jest łatwy w instalacji, a implementacja przypadków testowych jest również dość łatwa.
 • Pozwala nam na uruchamianie naszych przypadków testowych w różnych przeglądarkach, takich jak Google Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer i umożliwia bezproblemowe testowanie zgodności przeglądarek.
 • Wykonuje nasze skrypty testowe równolegle w wielu przeglądarkach i systemach operacyjnych, aby przyspieszyć wykonywanie testów.
 • Służy również do wykonywania interakcji klawiatury i myszy z przeglądarką.

Jak pokonać ograniczenia selenium za pomocą siatki LambdaTest Selenium

LambdaTest oferuje doskonałą platformę do uruchamiania skryptów automatyzacji w chmurze Selenium Grid i szybszego wykonywania testów. Przeprowadzanie testów w siatce LambdaTest daje nieograniczone korzyści.

 • Szybka i łatwa konfiguracja do uruchamiania skryptów automatyzacji.
 • Wykonuj swoje testy w różnych przeglądarkach z różnymi wersjami.
 • Integracja z różnymi narzędziami do ciągłej integracji i wdrażania.
 • Pozwala zdefiniować różne parametry, takie jak nazwa przeglądarki, wersja przeglądarki, system operacyjny.
 • Zapewnia opcję robienia zrzutów ekranu i nagrywania filmów podczas wykonywania przypadków testowych.
 • Co najważniejsze, zapewnia całodobową obsługę klienta i szczegółową dokumentację.

Poniżej znajduje się prosty kod do wyszukiwania produktu w Google za pomocą siatki LambdaTest:

<?php 
require 'vendor/autoload.php';

class LambdaTestGrid{

/*
Setting up remote driver in LambdaTestGrid
Params
----------
platform : Supported platform - (Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, macOS High Sierra, macOS Sierra, OS X El Capitan, OS X Yosemite, OS X Mavericks)
browserName : Supported platform - (chrome, firefox, Internet Explorer, MicrosoftEdge, Safari)
version : Supported list of version can be found at https://www.lambdatest.com/capabilities-generator/
*/
protected static $driver;

public function searchTextOnGoogle() {
# username: replace your username that can be found in your LambdaTest dashboard 
$LT_USERNAME = "{username}";

# accessKey: replace your access token that has been generated once you signed up
$LT_APPKEY = "{accessKey}";

$LT_BROWSER = "chrome";
$LT_BROWSER_VERSION ="70.0";
$LT_PLATFORM = "windows 10";

# URL: https://{username}:{accessToken}@hub.lambdatest.com/wd/hub
$url = "https://". $LT_USERNAME .":" . $LT_APPKEY ."@hub.lambdatest.com/wd/hub"; 

# setting desired capabilities for the test
$desired_capabilities = new DesiredCapabilities();
$desired_capabilities->setCapability('browserName',$LT_BROWSER);
$desired_capabilities->setCapability('version', $LT_BROWSER_VERSION);
$desired_capabilities->setCapability('platform', $LT_PLATFORM);
$desired_capabilities->setCapability('name', "Php");
$desired_capabilities->setCapability('build', "Php Build");
$desired_capabilities->setCapability('network', true);
$desired_capabilities->setCapability('visual', true);
$desired_capabilities->setCapability('video ', true);
$desired_capabilities->setCapability('console', true);

self::$driver = RemoteWebDriver::create($url, $desired_capabilities); 
//specify the browser URL 
self::$driver->get("https://www.google.com/");
//specify the locator of the search box
$element = self::$driver->findElement(WebDriverBy::name("q"));
if($element) {
//type the name to be searched in the google search box
$element->sendKeys("IPhone");
$element->submit();
} 
print self::$driver->getTitle();
self::$driver->quit();
} 
}

Po wykonaniu testów możesz wyświetlić dzienniki i inne informacje związane z kompilacjami na pulpicie nawigacyjnym automatyzacji. W ten sposób uruchamianie testów w LambdaTest Grid poprawia szybkość wykonywania, a także zapewnia wydajne wyniki.

Behat

Behat to framework Behavior Driven Development (BDD) dla PHP. Został zbudowany w całości dla PHP i zawiera wiele podstawowych modułów PHP. Kod jest zwykle napisany prostym językiem angielskim, łatwo zrozumiałym dla wszystkich interesariuszy projektu. Struktura BDD zwykle zawiera kontekst, działanie i wynik, a ten format nazywa się Korniszon. Poniżej znajduje się prosty przykład pisania testów w języku Gherkin.

Scenario: Login into Facebook and verify if the user is successfully logged inGiven the user enters his username and password
When the user clicks sign in button
Then the user should be successfully logged into his Facebook homepage

Te scenariusze są zapisywane w pliku z funkcjami rozszerzeń. Na przykład loginTest.feature w powyższym przypadku. Behat to plik wykonywalny, który służy do uruchamiania testów z wiersza poleceń w celu przetestowania aplikacji dokładnie tak, jak wykonywanie plików funkcji.

Zalety korzystania z Behat Framework

 • Łatwy w instalacji i implementacji.
 • Łatwe do zrozumienia przypadki testowe, ponieważ wszystko jest napisane w BDD. Testy są napisane prostym językiem angielskim, co pomaga wszystkim interesariuszom projektu zrozumieć wymaganie i zmapowane do niego przypadki testowe. Scenariusze są zapisywane w pliku funkcji i składają się z kontekstu, kolejnych działań i końcowego oczekiwanego rezultatu. Są one napisane przy użyciu słów kluczowych Given, When and Then w języku gherkin.
 • Szczegółowa dokumentacja, która pomaga każdemu w łatwym zaimplementowaniu frameworka.
 • Jest to platforma testowa typu open source.

Atoum

Atom to kolejna z popularnych frameworków testowych PHP, która jest używana do testów jednostkowych. Jest bardzo prosty i łatwy do wdrożenia i należy do nowych frameworków PHP, z którymi się spotkasz. Ponadto jest jednym z najlepszych frameworków PHP. Udostępnia różne wbudowane mechanizmy wykonawcze, takie jak wbudowany, izolujący i współbieżny. Służą one do wykonywania przypadków testowych jeden po drugim, za każdym razem jeden po drugim w nowym procesie i uruchamiania wszystkich przypadków testowych równolegle jednocześnie w różnych procesach oddzielnie. Atoum zapewnia również zaawansowane funkcje, które pomagają symulować kompilację, minimalizując zależności do uruchamiania testów.

Zalety korzystania z programu Atoum Framework

 • Łatwe do napisania przypadki testowe w oparciu o naszą wygodę.
 • Zapewnia wiele asercji, co czyni je wysoce skutecznymi, gdy są zaimplementowane w przypadkach testowych.
 • Mockowanie można szybko wykonać za pomocą frameworka Atoum, co skraca czas oczekiwania na rozwiązanie naszych zależności i przyspiesza wykonywanie testów.
 • Generuje raporty z testów w różnych formatach.
 • Atoum Framework można również zintegrować z narzędziami do ciągłej integracji, takimi jak Jenkins, Travis CI, CircleCI itp.
 • Do tego frameworka można dodać kilka wtyczek, dzięki czemu framework testowy jest bardziej stabilny. Niektóre z rozszerzeń są świetne do pewnych zadań:
  • Posiada rozszerzenie json-schema-extension — do walidacji tagów JSON
  • Posiada rozszerzenie bdd-extension — do pisania przypadków testowych w stylu BDD, które mają lepszą czytelność
  • Posiada rozszerzenie reports-extension — do pisania raportów pokrycia kodu

SimpleTest

SimpleTest to framework do testowania PHP, który może być używany do testów jednostkowych. Oprócz testów jednostkowych służy również do testowania stron internetowych oraz do mockowania obiektów do tworzenia stron internetowych w PHP. Unikalną cechą tego frameworka jest to, że ma wbudowaną przeglądarkę internetową, która pozwala użytkownikom nawigować po różnych stronach internetowych i przeprowadzać testy.

Zalety korzystania z SimpleTest Framework

 • SimpleTest jest bardzo przydatny do testowania jednostkowego.
 • Zapewnia szeroką obsługę formularzy, SSL, ramek, serwerów proxy i podstawowego uwierzytelniania.
 • Posiada wbudowaną przeglądarkę internetową, która pomaga w testowaniu aplikacji internetowych.
 • Korzystając z tej platformy testowej PHP, testy mogą być wykonywane za pośrednictwem przeglądarki, a także wiersza poleceń.
 • Może być również używany we współpracy z PHPUnit, kolejnym jednym z najlepszych frameworków do testowania PHP, które omówiliśmy powyżej.
 • SimpleTest jest bardzo elastyczny, ponieważ umożliwia dostosowywanie wyników lub danych wyjściowych.

PHPSpec

Phpspec to kolejny framework Behavior Driven Development (BDD), który służy do pisania i wykonywania testów napisanych w PHP. Jest znany z prowadzenia projektu zgodnie ze specyfikacją dostarczoną przez dewelopera.

Framework BDD zawiera specyfikacje napisane w języku angielskim, co pomaga w zrozumieniu testów. Opisuje zachowanie aplikacji za pomocą języka Gherkin.

Zalety korzystania z PHPspec Framework to

 • PHPspec automatycznie generuje szkielety klas i metod.
 • Jest to kompletny framework do testowania.
 • Zapewnia 14 wbudowanych dopasowań, które weryfikują wyniki i opisują, jak powinny zachowywać się nasze testy. Niektóre z powszechnie używanych elementów dopasowujących to elementy dopasowujące porównania, elementy dopasowujące w przybliżeniu, elementy dopasowujące typu i elementy dopasowujące tożsamości.
 • Ten framework można rozszerzyć, konfigurując wtyczki, takie jak wtyczka DataProvider, wtyczka integracji z frameworkiem, wtyczka generowania kodu i wtyczka matchers.

Perydota

Peridot to kolejna z szeroko stosowanych frameworków testowych PHP, która jest rodzajem frameworka BDD. Niektórzy programiści twierdzą nawet, że jest to jeden z najlepszych frameworków PHP dostępnych dla podejścia BDD. Testy są napisane w składni opisz to w Peridot, co ułatwia czytanie, zrozumienie i konserwację. Jest uważany za jeden z najszybszych wśród frameworków PHP, ponieważ ładuje i uruchamia zestawy testów szybko i uruchamia je jednocześnie.

Poniżej znajduje się prosty kod do pisania testów w Peridot przy użyciu składni opisowej:

describe('Welcome page', function() {
it(must have a welcome message, function() {
$this-&gt;getPage('http://myTestWebsite.com');
$message = $this-&gt;findElementById(welcmeMessage);
assert($message-&gt;getText() === "Hello", "should be Hello");
});
});

Zalety korzystania z Peridot Framework

 • Peridot używa znanej składni „opisz to”, aby stworzyć jasny i czytelny język testowy.
 • Można go rozszerzyć za pomocą różnego rodzaju wtyczek, które można wykorzystać do dostosowania naszego frameworka testowego.
 • Może być zintegrowany z WebDriverem i bazami danych do wykonywania testów.
 • Peridot jest lekki i szybszy w porównaniu do innych frameworków PHP, takich jak PHPspec i PHPUnit.
 • Pomaga również w szybkim wykonywaniu testów integracyjnych.
 • Ma wiele reporterów, takich jak Reporter Peridot List, Reporter współbieżności i Reporter pokrycia kodu, z których każdy jest zaprojektowany do określonych celów.

Kahlan

Kahlan jest frameworkiem PHP opartym na jednostkach i zachowaniu, który używa składni opisuj podobnej do perydotu. Bez żadnych rozszerzeń PHP możemy bezpośrednio łatać nasz kod za pomocą skrótu lub małpy. Jest to również framework open source, co czyni go bardzo preferowanym do celów testowych.

Czym więc jest składnia opisowa

Kahlan używa składni opisz to dla łatwej konserwacji i zrozumienia testów. Słowo kluczowe „describe” zazwyczaj zawiera specyfikacje metody. Słowo kluczowe „it” zawiera kod do przetestowania, który powinien być krótki i czytelny.

Poniżej znajduje się prosty kod, który w jasny sposób przedstawia składnię opisową:

describe("myFunction", function() {
  describe("::match()", function() {
    it("passes if true === true", function() {
      expect(true)-&gt; myFunction (true);
    });
  });
});

Możesz również ręcznie skonfigurować framework, odwołując się do oficjalnej strony internetowej Kahlana.

Zalety korzystania z Kahlan Framework

 • Zapewnia wiele dopasowań, które można wykorzystać do testowania różnych scenariuszy.
 • Zapewnia opcje skrótów, których można użyć do rozwiązania zależności.
 • Ma wbudowanych reporterów i eksporterów.
 • Można go łatwo rozszerzyć i można go dostosować zgodnie z naszymi wymaganiami.
 • Pozwala nam korzystać z metod setUp i tearDown, takich jak beforeAll, beforeEach, afterEach i afterAll.
 • Kahlan ma wbudowane eksportery pokrycia kodu, za pomocą których można uzyskać szczegółowe informacje o pokryciu kodu.

Podsumowanie

W tym wpisie omówiliśmy chyba wszystkie z najczęściej używanych frameworków do testowania aplikacji napisanych w PHP, wraz z ich plusami oraz minusami. Ale tak naprawdę framework testowy powinno się wybierać na podstawie każdego projektu z osobna. Większość rozwiązań, które zostały tu przytoczone, może być używane zarówno do prostych witryn internetowych jak i do skomplikowanych projektów.

Udostępnij

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach

POROZMAWIAJMY O USŁUGACH, JAKICH POTRZEBUJESZ DLA SWOJEGO BIZNESU

Z chęcia pomożemy Ci wzrastać w wybranym przez Ciebie biznesie.