2022-08-14-13-08-09-najczestsze-sposoby-hakowania-witryn-przez-spamerow.png

Najczęstsze sposoby hakowania witryn przez spamerów

Zrozumienie, w jaki sposób Twoja witryna została naruszona, jest ważnym elementem ochrony witryny przed atakami.

Nasz blog może się rozwijać dzięki naszym sponsorom. Nasz kurs dockera powstał dzięki współpracy z chmurami Vultr i tam dokładnie został przetestowany. Nasz szablon pochodzi z Envato MarketPlace. Wszystkie pluginy i elementy stron internetowych, jakie opisujemy, pochodzą z Envato Elements. Wszystkie książki, opisane na tym blogu, są dostepne u wydawcy Helion. Jesteśmy także partnerem Respondent.io, platformy, która płaci za testowanie aplikacji.

W tym artykule omówimy niektóre luki w zabezpieczeniach, które mogą spowodować złamanie zabezpieczeń Twojej witryny.

Naruszone hasła

Atakujący mogą używać technik odgadywania haseł, próbując różnych haseł, dopóki nie odgadną właściwego. Ataki polegające na zgadywaniu hasła mogą być przeprowadzane różnymi metodami, takimi jak próbowanie typowych haseł lub skanowanie losowych kombinacji liter i cyfr do momentu odkrycia hasła. Aby temu zapobiec, utwórz silne hasło, które jest trudne do odgadnięcia. Wskazówki dotyczące tworzenia silnego hasła znajdziesz w artykule w Centrum pomocy Google.

Należy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze, ważne jest, aby unikać ponownego używania haseł w różnych usługach. Gdy atakujący będą w stanie zidentyfikować działającą kombinację nazwy użytkownika i hasła, spróbują użyć kombinacji nazwy użytkownika i hasła w jak największej liczbie usług. Dlatego używanie różnych haseł w różnych usługach może zapobiec złamaniu zabezpieczeń innych kont w innych usługach.

Po drugie, skorzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA), takiego jak weryfikacja dwuetapowa Google, jeśli opcja jest dostępna. 2FA umożliwia drugą warstwę danych logowania, zwykle za pomocą kodu SMS lub innego dynamicznie generowanego kodu PIN, który zmniejsza możliwość uzyskania dostępu do konta przez atakującego za pomocą skradzionego hasła. Niektórzy dostawcy CMS mają wskazówki dotyczące konfiguracji 2FA: zobacz dokumentację Joomla!, WordPressa lub Drupala.

Brakujące aktualizacje zabezpieczeń

Starsze wersje oprogramowania mogą być narażone na luki w zabezpieczeniach wysokiego ryzyka, które umożliwiają atakującym złamanie zabezpieczeń całej witryny. Atakujący aktywnie wyszukują stare oprogramowanie z lukami. Ignorowanie luki w Twojej witrynie zwiększa prawdopodobieństwo ataku na Twoją witrynę.

Niezbędne jest okresowe sprawdzanie dostępności aktualizacji oprogramowania dla Twojej witryny, aby naprawić luki w zabezpieczeniach. Co więcej, w miarę możliwości skonfiguruj automatyczne aktualizacje oprogramowania i zapisz się na listy ogłoszeń dotyczących bezpieczeństwa dla dowolnego aktywnego oprogramowania.

Oto kilka przykładów oprogramowania, które warto aktualizować:

 • Oprogramowanie serwera WWW, jeśli prowadzisz własne serwery.
 • System zarządzania treścią. Przykład: wydania bezpieczeństwa z Wordpress, Drupal i Joomla!.
 • Wszystkie wtyczki i dodatki, których używasz w swojej witrynie.
 • Niezabezpieczone motywy i wtyczki

Wtyczki i motywy w CMS dodają cenną, ulepszoną funkcjonalność. Jednak przestarzałe lub niezałatane motywy i wtyczki są głównym źródłem luk w witrynach internetowych. Jeśli używasz motywów lub wtyczek w swojej witrynie, upewnij się, że są one aktualne. Usuń motywy lub wtyczki, które nie są już obsługiwane przez ich twórców.

Zachowaj szczególną ostrożność w stosunku do bezpłatnych wtyczek lub motywów z niezaufanych witryn. Powszechną taktyką atakujących jest dodawanie złośliwego kodu do bezpłatnych wersji płatnych wtyczek lub motywów. Podczas usuwania wtyczki upewnij się, że usuwasz wszystkie jej pliki z serwera, zamiast po prostu ją wyłączać.

Inżynieria społeczna

Inżynieria społeczna polega na wykorzystywaniu natury ludzkiej do ominięcia zaawansowanej infrastruktury bezpieczeństwa. Tego typu ataki nakłaniają autoryzowanych użytkowników do podawania poufnych informacji, takich jak hasła. Na przykład powszechną formą socjotechniki jest phishing. Podczas próby phishingu osoba atakująca wysyła wiadomość e-mail podszywając się pod legalną organizację i żąda poufnych informacji.

Pamiętaj, aby nigdy nie podawać żadnych poufnych informacji (na przykład haseł, numerów kart kredytowych, informacji bankowych, a nawet daty urodzenia), chyba że masz pewność co do tożsamości wnioskodawcy. Jeśli Twoja witryna jest zarządzana przez kilka osób, rozważ zorganizowanie szkolenia w celu podniesienia świadomości na temat bezpieczeństwa przed atakami socjotechnicznymi. Podstawowe wskazówki dotyczące ochrony przed wyłudzaniem informacji znajdziesz w Centrum pomocy Gmaila.

Luki w polityce bezpieczeństwa

Jeśli jesteś administratorem systemu lub prowadzisz własną witrynę, pamiętaj, że słabe zasady bezpieczeństwa mogą pozwolić atakującym na włamanie się do Twojej witryny. Oto kilka przykładów:

 • Umożliwienie użytkownikom tworzenia słabych haseł.
 • Przyznawanie dostępu administracyjnego użytkownikom, którzy go nie potrzebują.
 • Nie włączanie protokołu HTTPS w witrynie i zezwalanie użytkownikom na logowanie się przy użyciu protokołu HTTP.
 • Zezwalanie na przesyłanie plików od nieuwierzytelnionych użytkowników lub bez sprawdzania typu.

Kilka podstawowych wskazówek, jak chronić swoją witrynę:

 • Upewnij się, że Twoja witryna jest skonfigurowana z wysokimi kontrolami bezpieczeństwa, wyłączając niepotrzebne usługi.
 • Przetestuj kontrolę dostępu i uprawnienia użytkowników.
 • Używaj szyfrowania dla stron obsługujących poufne informacje, takich jak strony logowania.
 • Regularne sprawdzanie dzienników pod kątem podejrzanych działań.

Wycieki danych

Wycieki danych mogą mieć miejsce, gdy przesyłane są poufne dane, a błędna konfiguracja powoduje, że poufne informacje są publicznie dostępne. Na przykład obsługa błędów i komunikaty w aplikacji sieci Web mogą potencjalnie ujawnić informacje o konfiguracji w nieobsługiwanym komunikacie o błędzie. Korzystając z metody znanej jako „dorking”, złośliwi aktorzy mogą wykorzystać funkcjonalność wyszukiwarki w celu znalezienia tych danych.

Upewnij się, że Twoja witryna nie ujawnia poufnych informacji nieautoryzowanym użytkownikom, przeprowadzając okresowe kontrole i ograniczając poufne dane do zaufanych podmiotów za pomocą zasad bezpieczeństwa. Jeśli zdarzy Ci się odkryć poufne informacje wyświetlane w Twojej witrynie, które należy pilnie usunąć z wyników wyszukiwania Google, możesz użyć narzędzia do usuwania adresów URL, aby usunąć poszczególne adresy URL z wyszukiwarki Google.

Udostępnij

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach

POROZMAWIAJMY O USŁUGACH, JAKICH POTRZEBUJESZ DLA SWOJEGO BIZNESU

Z chęcia pomożemy Ci wzrastać w wybranym przez Ciebie biznesie.