2022-08-12-06-08-06-laravel-konczy-z-wersjami-lts.png

Laravel kończy z wersjami LTS

W dobie zwinnego tworzenia oprogramowania, w którym funkcje nie są planowane w następnym wydaniu, ale za kilka miesięcy, „długoterminowe wsparcie” stało się czymś w rodzaju bezpiecznego zakładu dla każdego kierownika projektu. Nie ma potrzeby ciągłego aktualizowania, aby otrzymywać najnowsze funkcje, poprawki błędów i łatki bezpieczeństwa bez łamania istniejącego kodu. Znajdź wersję LTS, a Twoje projekty będą żyły długo.

Nasz blog może się rozwijać dzięki naszym sponsorom. Nasz kurs dockera powstał dzięki współpracy z chmurami Vultr i tam dokładnie został przetestowany. Nasz szablon pochodzi z Envato MarketPlace. Wszystkie pluginy i elementy stron internetowych, jakie opisujemy, pochodzą z Envato Elements. Wszystkie książki, opisane na tym blogu, są dostepne u wydawcy Helion. Jesteśmy także partnerem Respondent.io, platformy, która płaci za testowanie aplikacji.

Problem PHP jest taki. Aby PHP był nowoczesny dzięki nowym funkcjom i optymalizacji wydajności, co prawie zabiło go dziesięć lat temu, należy poświęcić zasoby na dalsze postępy i odrzucenie starego.

Dlatego nie tylko Laravel, ale każdy inny projekt oparty na PHP przestanie się uruchamiać z obietnicami LTS, ale raczej z bardziej stabilnymi ramami czasowymi wsparcia.

To wszystko wina PHP. Jeśli nie wiesz, PHP ma jasne stanowisko dotyczące wsparcia. Każda większa lub mniejsza nowa wersja ma dwa lata aktywnego wsparcia z poprawkami i optymalizacjami, podczas gdy trzecia jest zarezerwowana tylko dla aktualizacji zabezpieczeń.

Jak widać na powyższym wykresie wyświetlanym na oficjalnej stronie, wszystkie nowe wersje językowe mają dwuletni okres ważności po ich wydaniu. Ponieważ wydania stały się roczne, zespół PHP musi aktywnie wspierać tylko dwie najnowsze wersje, a trzecią tylko aktualizacje bezpieczeństwa.

Jak widać, tworzenie projektu w oparciu o nowo wydaną wersję PHP może działać bez przeszkód przez co najwyżej 3 lata. Zawsze znajdą się ludzie szukający luk w starym kodzie, a jeśli jakaś zostanie wykryta dla nieobsługiwanej wersji, odpowiedzialność za nieprzeczytanie instrukcji ponosi teraz wyłącznie programista.

Zasoby są skończone, podobnie jak siła robocza. Utrzymywanie programistów zajętych starym kodem oznacza mniej czasu na nowy kod i utrzymanie odpowiedniego języka.

Pomyślmy o próbie wydania LTS dla dużego projektu PHP. Ustawiasz najnowszą stabilną wersję i pracujesz nad jej funkcjami językowymi.

Aby była kompatybilna z całym ekosystemem, będziesz musiał wspierać język, w którym została napisana przez nie więcej niż dwa lata, jeśli nie krócej. Co więcej, zobaczysz problem: wszyscy przejdą dalej i możesz ryzykować używanie wrażliwego języka lub nieaktualnych zależności. Unikanie tego oznacza trzymanie stopy na pedale gazu.

Dlatego projekty takie jak Laravel i inne usuwają z listy obietnice LTS. Nie możesz prosić o zachowanie aktualności starszych wersji, jeśli chcesz, aby ekosystem nadal się rozwijał. Na szczęście dla nas aktualizacje PHP są bardzo przyjazne dla programistów i nie psują internetu co roku.

Z drugiej strony, wyprzedzanie krzywych jest punktem dyskusji wokół wielu projektów, takich jak framework Symfony. Czy wspierasz najnowszą stajnię z nowymi funkcjami, zapewniając bardziej aktywne lata wsparcia, czy też zapewniasz szerszą publiczność z minimalną stajnią? Czy masz siłę roboczą, aby aktywnie wspierać obie wersje z parzystością funkcji?

W każdym razie bez LTS to zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo. Jasne, projekty będą mogły iść naprzód i udostępniać funkcjonalność, na którą pozwala im ekosystem. Oznacza to również, co najmniej raz w roku, naprawianie i aktualizowanie.

Udostępnij

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach

POROZMAWIAJMY O USŁUGACH, JAKICH POTRZEBUJESZ DLA SWOJEGO BIZNESU

Z chęcia pomożemy Ci wzrastać w wybranym przez Ciebie biznesie.