2022-06-29-11-06-07-jaki-jezyk-programowania-wybrac-na-start.png

Jaki język programowania wybrać na start

Udzielam się w kilku grupach na Facebooku, gdzie znajdują się początkujący programiści. O dziwo najczęściej zadawanym pytaniem na tych grupach nie jest, co chcę napisać, ale jaki język programowania wybrać. Dziwne, prawda? I tak wybierzesz Pythona ...

Nasz blog może się rozwijać dzięki naszym sponsorom. Nasz kurs dockera powstał dzięki współpracy z chmurami Vultr i tam dokładnie został przetestowany. Nasz szablon pochodzi z Envato MarketPlace. Wszystkie pluginy i elementy stron internetowych, jakie opisujemy, pochodzą z Envato Elements. Wszystkie książki, opisane na tym blogu, są dostepne u wydawcy Helion. Jesteśmy także partnerem Respondent.io, platformy, która płaci za testowanie aplikacji.

Kiedy już chcemy zacząć uczyć się programować, stajemy przed decyzją jakiego języka programowania tak naprawdę warto się nauczyć. Języków programowania jest cała masa. Zaczynając od JavaScript, poprzez TypeScript, Javę, PHP, Pythona, C++, a kończąc na Cobolu i Rust. Dużo tego, prawda?

Decyzja o wyborze języka programowania tak naprawdę zdeterminuje cały proces nauki, więc naprawdę trzeba wiedzieć, czego tak naprawdę zaczynamy się uczyć. W tym wpisie postaram się zadać i odpowiedzieć na kilka pytań, które powinien sobie zadać każdy początkujący programista.

Po pierwsze jak wybierać język programowania

Zanim zaczniecie się martwić, jakiego języka powinniście się nauczyć w pierwszej kolejności, to najpierw określcie cel, dlaczego w ogóle chcecie się uczyć danego języka. Najgorszym celem jaki może być jest: „Chcę wejść do branży IT i zarabiać jak najwięcej szmalu.” Takie podejście sprawi, że się szybko rozczarujecie.

Cel, jaki sobie postawicie, powinien być mierzalny i osiągalny. Osiągalne cele dla mnie to automatyzacja pracy, napisanie własnego produktu na którym będziecie zarabiać lub prostej gry. Powód, dlaczego chcecie się uczyć programować powinien być pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wybierania języka programowania do nauki.

Programowanie nie jest łatwe. Często jest tak, że mamy pod górkę, a jeszcze częściej musimy poświęcić ogromną część naszego czasu na napisanie czegokolwiek w wybranym przez nas języku. Dostanie się do branży IT to nie jest dobry powód, bo mając tylko taki powód, nigdy nie znajdziecie pracy. Takie są fakty.

Jeżeli zastanowicie się, co chcecie pisać, to dopiero wtedy możecie świadomie podejmować decyzje na temat wyboru pierwszego języka. Moim zdaniem uczenie się na pętli for i warunku if jest kompletnie bez sensu. Dla przykładu ja od zawsze lubiłem tworzyć aplikacje internetowe, więc dla mnie języki pierwszego wyboru to były HTML, CSS, PHP oraz Java. A wcześniej lubiłem pisać programy linuxowe, więc C wydawał się słusznym wyborem.

Ale jeżeli już koniecznie chcecie popełnić ten błąd i uczyć się programowania tylko po to, aby dostać dobrze płatną pracę, to musicie wiedzieć, czego szukają rekruterzy, w czym programują wasi znajomi i czy w danej technologii znajdziecie odpowiednich mentorów. Musicie wiedzieć, jakie języki są preferowane w danej firmie, gdzie zamierzacie pracować i wtedy skupcie się na nauce jednego z nich. Tylko proszę Was, olejcie Hello World i zabawy z pętlami, a najpierw skupcie się na tym, co chcecie napisać.

Każdy projekt ma swoje ramy czasowe, nauka programowania także

Programowanie nie jest sposobem na szybkie zarabianie dużych pieniędzy. Znam lepsze, uwierzcie mi. Na programowaniu nie zarobicie na początku nawet 100 000 w rok. Jeśli chcecie się szybko wzbogacić, to musicie obrać inną drogę. Nauka programowania to czas i wysiłek, a najlepiej żeby ten wysiłek szedł w parze z pieniążkami. Brutalna prawda. Osiągnięcie biegłości w czymkolwiek zajmuje miesiące lub lata. I to zakładając, że jesteście skoncentrowani na celu. I to nie tylko w programowaniu.

Zanim w ogóle rozpoczniecie naukę programowania musicie ściśle określić ramy czasowe. Zastanówcie się, jak dużo czasu możecie poświęcić na naukę i czekanie, aby wasze marzenia o branży IT się spełniły. To bardzo pomaga w podjęciu decyzji o nauce danego języka i danej technologii.

I teraz powiem coś, za co mnie większość znienawidzi. Wasza nauka ma zarabiać na Was od początku. Może to być personalny blog. Ale na przykład ja wybrałem PHP, CSS i HTML, ponieważ pozwoliło mi to zarabiać niezłe pieniądze od początku mojej nauki programowania. A zaczynałem w wersji 3 języka PHP.

Ustaliłem sobie jasny cel: chcę zarabiać na kodowaniu i chcę to robić skutecznie. Więc pisałem strony w PHP dla innych ludzi, projektowałem szablony i tworzyłem animacje w JavaScript. Potem poznałem Envato Marketplace, gdzie do dzisiaj umieszczam niektóre swoje pluginy, systemy zarządzania oraz szablony. Nie dość, że nie wychodzę z wprawy w PHP, zawodowo zajmując się czymś innym (Java i cyberbezpieczeństwo) to jeszcze daje mi to pieniądze w określonym czasie. A wy ile macie czasu, żeby zarabiać na programowaniu?

Koniecznie poznaj potencjał swojego języka programowania i wszystko dookoła niego

Potencjał języka to kolejny główny czynnik, który powinien decydować o tym, czego się uczycie. Zróbcie koniecznie małe badania, ile osób używa danego języka programowania, co jeszcze trzeba umieć i jak szybko znajdziecie w nim pracę. I niekoniecznie mówię tutaj o pracy na etacie.

Robienie aplikacji na żądanie innych osób lub robienie aplikacji rozwiązujących problemy innych osób oznacza dla Was, że w końcu stajecie się programistami i możecie już zarabiać pieniądze na swoje utrzymanie. A przecież o to chodzi, prawda? Chyba że wierzycie w cuda. Cudem będzie jak nie mając żadnego komercyjnego projektu w portfolio znajdziecie swoją pierwszą pracę.

Zastanów się w jaki sposób dany język jest wspierany

Jeżeli bym wybierał mój pierwszy język, zobaczyłbym kto za nim stoi oraz jakie ma wsparcie społeczności. Z założenia bym olał wszystkie Google podobne, ponieważ patrząc na języki Google, żaden się jakoś specjalnie nie przyjął na rynku. Od takie sobie wynalazki. Natomiast poszedłbym w to, co wspiera Oracle czy Microsoft. Moim wyborem byłaby Java, Scala, .NET lub TypeScript.

A jeżeli już nie chciałbym iść w korporacyjne rozwiązania to poszedłbym w JavaScript i PHP, ponieważ te języki oferują największe wsparcie społeczności. I pewnie także jako technologii nauczyłbym się NodeJs.

Wsparcie społeczności lub odpowiedniej organizacji jest niezwykle ważne dla danego języka programowania. Dzięki temu wybrany język programowania może się rozwijać i być aktualizowany. Dodatkowo wsparcie organizacji i społeczności pomoże Wam, jeśli napotkacie jakikolwiek problem z wybranym przez Was językiem. A możliwość uzyskania szybkiej pomocy jest kluczowa.

Acha i jeszcze jedno. Nigdy nie podążajcie za tłumem. Nie uczcie się czegoś, bo ktoś Was do tego namówił. Wybierzcie konkretny język programowania, rozwiązujący Was konkretny problem i posiadający dobrą dokumentację oraz wsparcie społeczności.

Wybór języka programowania to powinna być wasza osobista decyzja

Jeśli przeczytaliście ten artykuł powinniście już umieć zdefiniować język, którego chcecie się uczyć. Ale dalej może istnieć wiele różnych opcji wyboru. I możecie wpaść w pułapkę wyboru języka polecanego przez kogoś innego.

Mimo wszystko to wy macie podjąć decyzję, czego się będziecie uczyć. Jeśli ktoś inny zdecyduje za Was, to jest bardzo prawdopodobne, że przy pierwszym dużym problemie będziecie żałować waszych decyzji i zaczniecie winić ludzi dookoła Was za wasze wybory. A jak sami wybierzecie, to na pewno staniecie się dobrymi rzemieślnikami w tym, co robicie.

Pamiętajcie o podstawach programowania

Podstawy programowania to nie języki programowania. To umiejętności rozwiązywania problemów. Jak chcecie się tego nauczyć, pisząc Hello World, zamiast rozwiązywać rzeczywiste problemy Waszych klientów?

Musicie także zapoznać się z architektura i inżynierią oprogramowania. Języki się zmieniają. Jedne przychodzą inne odchodzą. Jeżeli skupicie się na architekturze i inżynierii, odnajdziecie się w dowolnym języku programowania, a przecież praca w tej branży polega na umiejętności przystosowywania się do zmian. Większość firm chce mieć człowieka, który potrafi rozwiązywać problemy i uczy się w miarę szybko, niż takiego, co po prostu zna dany język programowania. Nawet w przypadku pracodawców większość chętniej zatrudnia programistę, który potrafi programowo rozwiązywać problemy i szybko się uczy, niż takiego, który po prostu zna dowolny konkretny język.

Małe podsumowanie

Zastosowanie się do wszystkich zawartych tutaj punktów sprawi, że sami wybierzecie język programowania, który będziecie chcieli rozwijać. Wybierzecie taki język, który nie znudzi się wam w ciągu roku czasu.

Ten artykuł to tak naprawdę pierwszy krok. Sami musicie się uczyć oraz kontynuować waszą naukę. Musicie się zaangażować i ciężko pracować. Żaden bootcamp ani kurs nie zrobi tego za Was.

A jak już umiecie sami napisać if, else, try, catch, for, case i while, to napiszcie do mnie i razem zrobimy Wasz pierwszy komercyjny projekt. Powodzenia!

Udostępnij

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach

POROZMAWIAJMY O USŁUGACH, JAKICH POTRZEBUJESZ DLA SWOJEGO BIZNESU

Z chęcia pomożemy Ci wzrastać w wybranym przez Ciebie biznesie.