2022-05-17-08-05-29-czy,-jest-haking.png

Czym jest hacking i czy jest zły

Samo słowo hacking od zawsze było pojmowane jako określenie czegoś złego. Nawet w dzisiejszych czasach po jego usłyszeniu reakcja niektórych jest mocno negatywna.

Powszechnie uważane jest, że jeżeli ktoś zajmuje się hakerstwem lepiej niech tę informację zachowa dla siebie. Pamiętam sam jak zaczynałem kilkadziesiąt lat temu i czytałem posty na forach dyskusyjnych.

Jak zostać hakerem?

W większości z nich, jeżeli pojawiła się odpowiedź dodatkowo odpowiadający dodawał by, plany zajmowania się tą dziedziną pozostawić w tajemnicy dla własnego bezpieczeństwa. Niestety taka tendencja trwała przez bardzo wiele lat ponieważ oczywiście haker będzie tylko kradł i wyrządzał same szkody.

Taki tok myślenia sprowadził nowy trend wśród młodzieży. Jeżeli coś z góry było określane jako złe to taki młody człowiek w ramach tak zwanego młodzieńczego buntu posługiwał się tymi umiejętnościami w sposób niewłaściwy. Myślę, że większość z was wie, że najbardziej podatne na tego typu negatywny wpływ mają dzieci.

Przyznać jednak muszę, że niektórym wyszło to na dobre, bo po odbyciu kary odnajdywali bardzo często pracę w firmie w której wyrządzili szkodę. Był to kolejny temat często poruszany w prasie czy też mediach dlatego niestety wielu decydowało się na tego typu działania. I wielu się na tym sparzyło ponieważ nie każdy chciał mieć do czynienia z kimś kto złamał prawo.

Moim zdaniem w naszym kraju cyberbezpieczęństwo dopiero się rozwija. Nie chcę tutaj zabrzmieć w jakiś sposób politycznie bo to nie dzięki naszym politykom ta dziedzina zaczęła się rozwijać tylko dzięki temu z czego korzystamy na co dzień. Pojawiły się u nas coraz to bardziej technicznie zaawansowane urządzenia, które posiadają połączenie z internetem czy też różnego rodzaju możliwości jakie ofiarowuje nam ciągle rozwijający się internet. Wszystko to wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa by działały właściwie i ich funkcjonowaniu nie zakłócił żaden atak hakerski. Wystarczy spojrzeć na internet, ilość sklepów, ilość serwerów to wszystko wymaga usług związanych z hakingiem, z cyberbezpieczeństwem. Najbardziej dochodowe rozwiązania biznesowe mają związek z internetem. Zwróćmy uwagę, że obecnie bez wychodzenia z domu możemy przy pomocy strony odpowiedniego urzędu w prosty sposób zalogować się i załatwić jakąś ważną sprawę. Nie ma już konieczności stania w kolejce, tylko wygodnie w fotelu załatwiamy co nam potrzeba. Dlatego sama ewolucja rynku naszego jak i światowego wymagała by ta dziedzina rozwinęła się i była dalej rozwijana. Jednak bardzo ubolewam nad tym, że u nas w kraju od niedawna zaczęto dopiero zauważać jak ważną rzeczą jest bezpieczeństwo informatyczne. Niestety nadal jesteśmy w tyle, ale na szczęście już zauważono jakie błędy popełniono i my sami zaczęliśmy wymagać wprowadzenia tych zmian.

Dlatego sam haking jakby go nie nazwać jest niezbędny w obecnych czasach do normalnego funkcjonowania. Jestem autorem strony internetowej na której udostępniam kursy związane z hakerstwem. Tworząc wspomniany projekt niejednokrotnie spotkałem się z niechęcią ze strony niektórych nieświadomych osób. Oczywiście nie spotkałem się tylko z negatywnymi opiniami dotyczącymi projektu, ale nadal ta agresja w stosunku do tej dziedziny jawnie występuje. Z przykrością muszę stwierdzić, że bardziej pozytywnie nastawione były osoby pochodzenia zagranicznego lub mieszkające za granicą niż w Polsce.

Czy to oznacza, że my Polacy jesteśmy mało tolerancyjni?

Osobiście uważam, że nie. Wydaje mi się, że jesteśmy mało uświadomieni czym, jest to czego się obawiamy. Już wspomniałem w poprzednim paragrafie, że u nas ta terminologia dopiero się pojawiła. Wiąże się to z tym, że musi minąć dość spora ilość czasu, aby społeczeństwo zrozumiało czym w większości przypadków taki haker się zajmuje i że to dzięki niemu możemy zdalnie uruchomić na przykład bramę wjazdową do garażu. Bez jego testów jakie przeprowadził na oprogramowaniu urządzenia czy też samym urządzeniu mogłoby powstać wiele problemów. Jak na przykład w bardzo łatwy sposób ktoś mógłby włamać się do urządzenia obsługującego bramę i przejąć nad nią kontrolę. Myślę, że wiemy jakie problemy mogłyby z tego wyniknąć.

Jednak wiadomo, jak wszystko w życiu ma swoje dobre oraz złe strony tak i w tym przypadku odnajdziemy zarówno takie i takie.

Celem tego artykułu jest pokazanie czym jest hacking. Pokazanie w którym miejscu jest on naprawdę źle wykorzystywany, oraz co dzięki technikom takiego hakera możemy zyskać. Oczywiście jeżeli wykorzysta to co umie we właściwy sposób. Aby lepiej to zrozumieć należy oddzielić niektóre pojęcia od siebie i je wyjaśnić. Bo hacking niesie za sobą bardzo dużo rozwiązań które są mocno ukryte pod samą jego nazwą.

Nim jednak przejdziemy do sedna chciałbym poruszyć temat pisowni tego słowa. Przygotowując niektóre materiały do moich kursów zacząłem zastanawiać się nad jego poprawną pisownią.

Powinno być hacking czy haking?

Mawiają, że wyszukiwarka google wie wszystko, dlatego wpisałem to słowo, ale po jego wprowadzeniu w stylu bardziej spolszczonym tj haking, google podpowiedziało mi bym zamienił je na hacking.

Jeżeli skorzystasz z tłumacza google i przetłumaczysz z angielskiego słowo hacking na polski, otrzymasz jako odpowiedź słowo hakerstwo. W tej sytuacji jeżeli hacking oznacza hakerstwo to osoba zajmująca się hakerstwem powinna być zapisana jako haker. W związku z powyższym w naszym polskim słowniku nie przyjęła się forma zapisu haking tylko pozostała hacking. Osobiście zawsze korzystałem z odmiany obcojęzycznej dlatego we wszystkich swoich materiałach zapisuje to słowo w myślę, że poprawny sposób.

Po rozebraniu tego słowa pod względem gramatycznym przyszła pora na jego wyjaśnienie. Aby to lepiej zrozumieć musimy dokonać pewnego podziału na grupy osób związanych z tym tematem. Otóż to w braku zrozumienia tego podziału powstaje pewne nieporozumienie które doprowadza do częstych negatywnych emocji.

Osobę zajmującej się hakerstwem możemy przypisać do jednej z trzech grup, a mianowicie:

  • haker - osoba która chce uzyskać dostęp do urządzenia, do którego nie ma uprawnień. Taka osoba nie zważa na konsekwencje z tego wynikające i użyje wszelkich dostępnych środków by osiągnąć swój zamierzony cel. Najczęściej taka osoba poprzez swój czyn chce nabyć korzyści materialne i nie dba, że ktoś na tym straci jak wynika z ostatnich doniesień medialnych nawet cały dorobek swojego życia. Tak zwanego słabego hakera można rozpoznać po sposobie włamania. Jeżeli wszystkie znane mu sposoby zawiodą skorzysta z ataku typu DoS lub DDoS przez które i tak nie zyska tego po co przyszedł, ale wyrządzi chociaż szkody.
  • tester penetracyjny - jest to osoba która chce osiągnąć to samo co haker, ale ma do tego odpowiednie upoważnienie. Nie posuwa się do czynów które mogą w jakiś sposób uszkodzić dane urządzenie, chyba że zrobi to nieświadomie. Testy penetracyjne są wykonywane obecnie w większości rozwiniętych dużych firmach. Najczęściej nawet kilka razy w roku. Taki test trwa około 5 dni, chyba że sytuacja wymaga by go wydłużyć.
  • cyberbezpieczeństwo - zarówno haker jak i tester penetracyjny zajmuje się uzyskaniem dostępu do danego urządzenia. Natomiast jeżeli chodzi o działalność cyberbezpieczeństwa są to osoby które zajmują się zabezpieczeniami urządzeń przeciwko włamaniom do nich. Inaczej mówiąc zajmują się obroną, a nie jak poprzednicy atakiem.

Jak można wyczytać z powyższych informacji są również i dobre strony tej dziedziny. Natomiast nadal możesz uważać, że haker jest kimś niemoralnym i nieuczciwym. Zastanawiasz się pewnie o co mi chodzi, przecież sam tak napisałem w opisie hakera. I masz rację, napisałem, ale osobę zajmującą się hakerstwem możemy podzielić na jeszcze trzy grupy:

  • black-hat hacker - czyli osoba taka jak w opisie hakera powyżej;
  • gray-hat hacker - osoba która również jak black-hat hacker włamać chce się do urządzeń do których nie ma uprawnień, ale nie wyrządza żadnych szkód tylko najczęściej zostawia informację o tym w jaki sposób udało mu się uzyskać dostęp, aby administrator urządzenia wiedział gdzie szukać błędu. Chociaż najczęściej pobudki osób spod flagi szarej nie są złe to jednak nadal tego typu działania są niezgodne z prawem za co można pójść do więzienia;
  • white-hat hacker - osoba zajmująca się testami penetracyjnymi. Inaczej tego typu hakera możemy określić jako testera penetracyjnego. Dodam jeszcze, że bardzo często zdarza się iż osoba określająca się obecnie mianem white-hat kiedyś była black-hat. Osobę zajmujący się hackingiem w legalny sposób określa się również jako Ethical Hacker czyli tak zwanym Etycznym Hakerem.

W związku z powyższymi podziałami, dokonując prostej analizy, możemy dojść do wniosku, że osoba określająca się mianem hakera nie musi być tą starającą się nas oszukać, okraść.

Muszę przyznać się do czegoś. Specjalnie na samym początku przy pierwszej wymianie podziału osób zajmujących się hakerstwem określiłem samego hakera jako kogoś negatywnego. Wydaje mi się, że tak było najlepiej ponieważ potwierdziło to twierdzenie wielu osób negatywnie do tego słowa nastawionych. Dopiero później podzieliłem wszystkie te dziedziny na kolejne podziały. Nie wiem czy zauważyłeś, ale tak naprawdę oba podziały są identyczne tylko różnią się sposobem nazewnictwa.

Dla przykładu możesz wykonać podobny podział, ale zastępując słowo haker, słowem człowiek. Jak sam wiesz możesz dokonać identycznego podziału jak ja tutaj tylko dobierając inne słowa.

  • black-hat hacker - zły człowiek
  • gray-hat hacker - neutralny człowiek
  • white-hat hacker - dobry człowiek

Nie chcę w tym miejscu rozpętać jakiejś kłótni bo nad tym czym jest dobro, a czym zło można dywagować bardzo długo. Bardziej zależy mi na zrozumieniu tego, że w każdej dziedzinie są tacy którzy chcą wykorzystać swoje umiejętności w dobrych celach i są tacy którzy będą chcieli zrobić zupełnie odwrotnie.

Aby to jeszcze bardziej zobrazować zapoznajmy się z poniższym przykładem.

Każdy z nas ma w domu nóż. Kroimy nim różne rzeczy które najczęściej konsumujemy. Czyli wykorzystujemy narzędzie we właściwy sposób, taki white-hat. Natomiast taki sam nóż ma swoim posiadaniu również i ktoś inny który zabija przykładowo sąsiada, czyli taki black-hat. Ten sam nóż może służyć również do zabicia zwierzęcia w celu jego późniejszej konsumpcji, czyli taki gray-hat.

Co prawda co do ostatniego można mieć wiele wątpliwości bo zabijamy, aby zjeść i jest to kwestią każdego z nas gdzie w naszej etyce to się znajduje, ale myślę że rozumiecie o co mi chodzi.

Nie można wkładać wszystkich do jednego worka. Posiadając nóż w kuchni nie chciałbyś być postrzegany jako morderca bo przecież go też używasz. Tak samo jest z hakerstwem. Używany jest nóż we właściwy oraz niewłaściwy sposób.

Nawiązując do całości można powiedzieć, że każdy z nas jest takim hakerem. Oczywiście nie każdy z nas wykonuje testy penetracyjne czy też włamuje się do systemów rządowych tylko my w naszym życiu również mamy podobne narzędzia. To jak je wykorzystamy zależy tylko i wyłącznie od nas.

Mam nadzieję, że czytający którzy na samym początku byli bardzo negatywnie nastawieni do osób zajmujących się hakerstwem zmienili choć trochę zdanie w tym temacie.

Udostępnij

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach

POROZMAWIAJMY O USŁUGACH, JAKICH POTRZEBUJESZ DLA SWOJEGO BIZNESU

Z chęcia pomożemy Ci wzrastać w wybranym przez Ciebie biznesie.